Historia fresków pompejańskich: Najpiękniejsze dzieła starożytnej sztuki rzymskiejChoć wielu osobom Pompeje kojarzą się z miastem zamrożonym w czasie, pogrzebanym pod popiołem przez wybuch Wezuwiusza 24 sierpnia 79 r. n.e., to w rzeczywistości było to tętniące życiem miasto o długiej historii, która rozpoczęła się na długo przed I wiekiem n.e. W rzeczywistości było to tętniące życiem miasto o długiej historii, która rozpoczęła się na długo przed pierwszym wiekiem naszej ery. Nie wiadomo na pewno, skąd wzięła się jego nazwa, ale być może pochodzi od słowa pumex oznaczającego smołę lub dziegieć. Na tym terenie znajdował się również niegdyś wyrocznia bogini Pumony, której imię jest związane z nazwą miasta. Pompeje zostały ponownie odkryte około 1760 roku, ale wykopaliska rozpoczęły się na dobre dopiero na początku XIX wieku i trwają nieprzerwanie do dziś, przywracając to miejsce do życia.

Miasto Pompeje

Starożytne miasto Pompeje znajduje się w południowych Włoszech, w pobliżu współczesnego Neapolu. Było to rzymskie miasto zbudowane wokół zakola rzeki, na równinie u podnóża Wezuwiusza. Miasto było stopniowo rozbudowywane od VI wieku p.n.e. Był to okres wielkiej prosperity miasta. Pompeje słynęły z wysokiej jakości produktów rolnych i eksportowały oliwę z oliwek, wino i wełnę. W 70 roku p.n.e. miasto zostało podbite przez Rzym, a na początku I wieku n.e. stało się oficjalnie kolonią rzymską. W 79 r. n.e. straszliwa erupcja Wezuwiusza pogrzebała miasto. Zostało ono ponownie odkryte w XVIII w. n.e. i od tego czasu trwają wykopaliska na jego terenie.

Portrety w Pompejach

Pompeje były kwitnącym miastem, którego ludność była bardzo zróżnicowana. Freski znalezione w Pompejach dają unikalny wgląd w życie zwykłych ludzi w tamtych czasach. Freski te mogły być portretami, zapisami życia w mieście, a nawet zwykłymi dekoracjami ściennymi. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się tego na pewno, ale jest prawdopodobne, że każdy fresk miał inne przeznaczenie dla ludzi, którzy mieszkali w mieście. Freski ścienne znalezione w domach w Pompejach stanowiły część ważnego zjawiska artystycznego i kulturowego I wieku p.n.e. Odkrycie fresków z Bramy Herkulanejum w XVIII wieku zainspirowało badaczy klasycyzmu do poszukiwania podobnych przykładów rzymskiego malarstwa ściennego. Odkrycie fresków w Pompejach, Herkulanum i innych miejscach związanych z Rzymem spowodowało nowe podejście do badań nad kulturą rzymską.