Jakie są najlepsze kaski BHP?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy, wszystkie osoby przebywające na terenie budowy – nie tylko pracownicy budowlani, ale również inspektorzy, przedstawiciele inwestora oraz goście – muszą używać niezbędnych środków ochrony indywidualnej, w tym kasków ochronnych. Na każdej budowie musi być dostępna odpowiednia liczba kasków dla wszystkich obecnych. Kaski są także powszechnie stosowane w przemyśle, kopalniach oraz przy pracach na wysokościach. Zachęca się do zapoznania się z pełnym zakresem informacji o kaskach i hełmach ochronnych, ich właściwościach oraz zasadach stosowania.

Jakie funkcje pełnią kaski BHP?

Kask ochronny pełni kluczowe funkcje związane z ochroną zdrowia i życia osób go używających. Chroni głowę przed uderzeniami o elementy konstrukcyjne, rusztowania, a także poruszające się maszyny. Na placach budowy zapewnia także ochronę przed spadającymi przedmiotami, takimi jak narzędzia, cegły czy ciężkie elementy konstrukcyjne. W niektórych zadaniach na budowie lub innych miejscach pracy konieczne może być użycie kasku wyposażonego w dodatkowe osłony, takie jak przyłbica ochronna na twarz i oczy.

Kask ochronny nie tylko chroni głowę przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale również przed iskrami, płomieniami oraz elementami wyrzucanymi przez narzędzia rotacyjne, jak szlifierki. Często służy również jako punkt montażu dla dodatkowych akcesoriów ochronnych lub wspomagających, takich jak przyłbice, osłony karku i szyi, okulary ochronne, ochronniki słuchu, osłony termiczne czy latarki. W okresie letnim kask zapewnia również ochronę przed intensywnym nasłonecznieniem, a przez cały rok chroni przed opadami atmosferycznymi.

Kaski i hełmy ochronne są niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w wielu innych miejscach pracy. Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jest priorytetem, a naruszenie obowiązku korzystania z kasków na budowie może wiązać się z wysokimi karami dla zarządzających. Dlatego kask ochronny jest podstawowym elementem wyposażenia w trakcie prowadzenia wszelkich robót budowlanych.

Szeroka oferta elementów ochrony głowy dostępna jest na https://www.bricoman.pl/bhp/ochrona-twarzy-i-glowy

Czym się kierować przy wyborze kasku?

Wybór kasku ochronnego powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych zadań. Dostępne są różne typy kasków przystosowane do specyficznych warunków pracy, takie jak:

- kaski standardowe używane w budownictwie i przemyśle;

- kaski z izolacją elektryczną dla elektromonterów i elektryków;

- kaski do prac na wysokościach;

- kaski dla górników;

- kaski dla hutników;

- kaski dla leśników.

Dodatkowo, ważne jest uwzględnienie akcesoriów takich jak przyłbice, słuchawki ochronne, latarki, które mogą być wymagane w zależności od rodzaju pracy.

Każdy kask ochronny musi być zgodny z polskimi normami i powinien posiadać oznaczenia potwierdzające spełnienie tych standardów, umieszczone zwykle wewnątrz skorupy kasku.

Należy również pamiętać o terminie ważności kasku, który jest określony od daty jego produkcji i zazwyczaj wynosi około 10 lat.

Przy zamawianiu kasków, warto zadbać o odpowiedni dobór kolorów i rozmiarów, a także o możliwość dopasowania kasku do warunków pogodowych, np. poprzez dodanie napotników, wkładek ocieplających czy systemów wentylacyjnych, które mogą zwiększyć komfort pracy.

W miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z przewodami elektrycznymi, kaski powinny zapewniać podstawową izolację, a w środowiskach o wysokim ryzyku, takich jak prace elektromonterów, stosowane powinny być specjalne hełmy ochronne dedykowane do tego typu zadań.