Czy przyczepka musi mieć błotniki?

Zdarza się, że jeździsz z podłączoną przyczepką? Warto znać regulacje i przepisy prawne, które obejmują ten typ pojazdu. Wszystko po to, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci mandatu. Wiele osób zastanawia się, czy do elementów niezbędnego wyposażenia przyczepki zaliczane są błotniki. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej i sprawdzimy, co mówią o nich przepisy.

Do czego służą błotniki przyczepy?

Błotniki przyczepy pełnią bardzo ważną rolę w trakcie codziennych podróży. Stosuje się je po to, aby zminimalizować zjawisko odprysków i wydostawania się spod kół różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mogą to być m.in.: piasek, kamienie, żwir, gałęzie, liście, woda oraz inne elementy znajdujące się na drodze. Błotniki hamują odrzut tego typu elementów i utrzymują je na drodze. Wpływa to bezpośrednio na poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz daje kierowcy większe poczucie spokoju.

Czy błotniki są obowiązkowym elementem wyposażenia przyczepki?

Zastanawiasz się nad tym, czy błotniki są obowiązkowym elementem wyposażenia przyczepki? Warto zajrzeć do przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z nimi błotnik przyczepki nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że brak posiadania tych elementów wyposażenia nie skutkuje konsekwencjami w postaci mandatu. Z doświadczenia wiemy jednak, że warto w nie zainwestować. Jednocześnie przyczepka lekka do samochodu osobowego musi posiadać: kierunkowskazy, światła stopu, światła pozycyjne tylne, przeciwmgłowe tylne i awaryjne, podświetlenie tablicy rejestracyjne oraz odblaski z tyłu, po bokach oraz z przodu (tylne muszą mieć kształt trójkąta). Brak tych elementów w trakcie kontroli drogowej może skutkować otrzymaniem mandatu.

Dlaczego mimo tego warto się na nie zdecydować?

Choć nie są obowiązkowe, to jednak warto w nie zainwestować. Posiadanie błotników przyczepki wiąże się z określonymi korzyściami. Wspominaliśmy już o tym, że przekłada się to na poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróży. Do tego kierowca pojazdu z przyczepką nie wpływa negatywnie na widoczność innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ spod kół pojazd nie wydobywają się niebezpieczne zanieczyszczenia. Posiadanie błotników to także ograniczenie ryzyka kosztownych wypadków. Odskakujące spod kół kamienie mogą doprowadzić zarówno do uszkodzenia przyczepki, jak i pojazdów za nią (np.: pęknięta szyba, wgniecenia w karoserii). Wówczas kierowca jest odpowiedzialny za pokrycie szkód, dlatego warto minimalizować ryzyko i zadbać o swój portfel.

Czym kierować się przy wyborze błotników do przyczepki?

Wybór błotników powinien być poprzedzony dobrą analizą. Przede wszystkim rozmiar produktu dopasowuje się do średnicy kół oraz gabarytów samej przyczepki. Eksperci rekomendują zakup modeli wykonanych z metalu lub z jakościowego tworzywa sztucznego, jakim jest polipropylen. Materiały te są wytrzymałe i odporne na intensywne użytkowanie, dzięki czemu dłużej zachowują swoje podstawowe właściwości. Dobrze dobrane błotniki do przyczepki zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju na lata.