Z czego składa się zespół łożyskowy?

Przy budowie maszyn przemysłowych, rolniczych czy też pojazdów stosuje się różne rozwiązania technologiczne. Wśród nich znajduje się m.in. zespół łożyskowy, który popularnie nazywany jest oprawą. To element, który wpływa na prawidłowe działanie współpracujących ze sobą części. Aby to było możliwe, musi składać się z określonych części. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest zespół łożyskowy, jaka jest jego konstrukcja oraz gdzie się go stosuje.

Zespół łożyskowy – krótka charakterystyka

Zespół łożyskowy to inaczej łożysko w oprawie. Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie to składa się z dedykowanej oprawy, w której umieszcza się łożysko. Oprawa stanowi zabezpieczenie przed przedostawaniem się do wnętrza układu zanieczyszczeń i innych elementów, które mogłyby powodować jego wadliwą pracę, a nawet uszkodzenie. Zespoły łożyskowe kupuje się w gotowej wersji, dzięki czemu nie ma potrzeby składania ich w warsztacie. Produkt gotowy jest do aplikacji w maszynie, pojeździe itd. Standardowo w zespołach łożyskowych stosuje się łożyska kulkowe, jednak co do zasady nie jest wykluczone wykorzystanie innego rodzaju, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Podstawowy podział opraw łożyskowych uwzględnia:

  • modele niedzielone;
  • modele dzielone;
  • oprawy naciągowe;
  • modele kołnierzowe.

Podstawowe elementy budowy zespołu łożyskowego

Aby zespół łożyskowy spełniał swoje zadanie, musi składać się z określonych elementów. Te uzupełniają się w pracy, dzięki czemu układ działa bez zarzutu. Szczegółowy zakres części może różnić się w zależności od modelu oprawy łożyskowej. Standardowo na konstrukcję tego elementu składają się:

  • oprawa;
  • pierścienie zewnętrzne;
  • pierścienie wewnętrzne;
  • osłona z tworzywa sztucznego lub stali;
  • smarowniczka;
  • gniazdo kuliste;
  • koszyk.

Dodatkowo w modelach stojąco-wiszących wyróżnia się m.in. wkręty dociskowe przy mocowaniu pierścieni wewnętrznych oraz otwór stożkowy, przez który prowadzi się tuleję. Poszczególne części mogą powstawać z różnych materiałów, dlatego warto zapoznać się z dokładną specyfikacją techniczną danego produktu. Wszystko po to, aby zapewnić sobie wysokiej jakości część, która będzie odporna na intensywną eksploatację w trudnym środowisku pracy.

Tak naprawdę każdy detal ma znaczenie. Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu stabilnego połączenia pomiędzy pracującymi wspólnie elementami układu mechanicznego, to bez wątpienia warto postawić na rozwiązania od renomowanych producentów. Powinny spełniać one najwyższe standardy rynkowe w zakresie jakości wykonania oraz bezpieczeństwa użytkowania. Szeroki wybór produktów z kategorii łożysk w oprawie znajdziesz w Grupie Marat pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/oprawy_zespoly_lozyskowe/zespoly_lozyskowe,cat-157.

Zespoły łożyskowe – gdzie się je stosuje?

Wiesz już, z czego składa się zespół łożyskowy. Konstrukcja tego elementu mechanicznego wpływa bezpośrednio na jego przeznaczenie. Produkty te zostały przygotowane z myślą o pracy w trudnych warunkach. Zadaniem oprawy jest zabezpieczenie połączenia układu przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środka smarnego, co mogłoby powodować zwiększenie tarcia i uszkodzenia mechaniczne poszczególnych elementów. Właśnie dlatego zespoły łożyskowe są wykorzystywane m.in. w: maszynach rolniczych (narażone na pylenie), przemyśle drzewnym, branży budowlanej, energetyce, górnictwie i sektorze spożywczym.