Jakie korzyści daje trening z kettlebell?Kettlebell, znany również jako odważnik w kształcie kuli armatniej, to niepozorny, ale niezwykle przydatny sprzęt treningowy. Ćwiczenia z kettlebells zaangażują praktycznie wszystkie partie ciała. Wzmocnią mięśnie głębokie, poprawią siłę całego ciała, zwiększą stabilność sylwetki i odciążą kręgosłup. Poprawnie wykonywane ćwiczenia pomogą w osiągnięciu smukłej i jędrnej sylwetki. W tym artykule przedstawiamy korzyści wynikające z treningu z kettlebells, polecamy skuteczne ćwiczenia i programy treningowe, które pomogą w spalaniu tłuszczu, budowaniu mięśni, poprawie kondycji oraz udzielamy wskazówek dotyczących wyboru odpowiednich kettlebells.

Jakie korzyści daje trening z kettlebell?

Treningi z kettlebell stały się popularne dzięki wzrostowi zainteresowania sportami takimi jak CrossFit i Strongman. Jednak pomysł na wykorzystanie ciężarów o kształcie kettlebell nie jest nowy. Już w XIX wieku siłacze cyrkowi, dążący do kształtowania swojej sylwetki, korzystali z kettlebell, które pierwotnie służyły do ważenia plonów.

Obecnie kettlebell wróciły na salę treningową, ponieważ zauważono, że mają korzystny wpływ na wiele aspektów jednocześnie. Trening z tym rodzajem obciążenia poprawia koordynację ruchową, zwiększa gibkość i rozwija świadomość ciała. Poprawnie przeprowadzony trening przyczynia się do szybkiej utraty nadmiaru wagi, ponieważ angażuje wiele grup mięśni jednocześnie. Dodatkowo ćwiczenia z kettlebell wzmacniają kręgosłup i sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy ciała.

Kettlebell - idealny wybór do domowego treningu

Dzięki swojej konstrukcji kettlebells są jednymi z najłatwiejszych do przenoszenia ciężarów podczas treningu. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że idealnie nadają się do domowej siłowni. Na trening z kettlami nie potrzeba też dużej powierzchni, więc jeśli obecnie ćwiczysz w salonie, to spokojnie się zmieścisz.

Do efektywnych ćwiczeń potrzebujesz więc jednego (lub dwóch) kettli oraz masy własnego ciała. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kettlami – zacznij od jednego ciężaru do całego treningu. Tyle wystarczy, by efektywnie trenować pod kątem siły, budowania mięśni i kondycji. Możesz zacząć od jednego ciężaru do całego treningu lub mieć dwa – jeden do treningów ramion, a drugi cięższy do wymachów i huśtawek.

Kettle dostosowują się również do Twojej siły i poziomu sprawności – dostępne są różne rozmiary i ciężary, więc łatwo dobierzesz obciążenie na start, a potem wymienisz je na większe, wraz z podnoszeniem poziomu zaawansowania.

Czy kettlebell może zastąpić sztangę?

Kettlebells są niezwykle przydatnym narzędziem dla tych, którzy chcą zbudować swoją bazę siły i mobilności. Dlatego, jeśli masz trudności z wykonywaniem przysiadów ze sztangą, trening przysiadów z kettlebell może pomóc w ćwiczeniu właściwej formy z bezpieczniejszym narzędziem. Kettlebells pozwalają na atletyczne ruchy z dodatkowym oporem pod różnymi kątami i w bardziej wymagających pozycjach.

Regularne treningi z ciężarkami lub nawet dodawanie kettlebell do ćwiczeń z piłką stabilizującą wzmacniają mięśnie głębokie i rozwijają główne grupy mięśni, takie jak biodra, tułów, ramiona i szyja. To korzystnie wpływa na twoją postawę i plecy. Ćwiczenia z kettlebell pomagają również w regeneracji mięśni i zapobiegają obciążeniom pleców oraz kontuzjom. Niezależnie od twojej aktywności - czy jesteś zawodowym sportowcem, pracujesz fizycznie lub spędzasz wiele czasu przy biurku - program treningowy z kettlebell może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie.